Časopis Priroda iz listopada 1934. piše o povećanom broju morskih pasa u Kvarneru te godine.
Kao moguć uzrok navodi se to da je tuna došla u neobično velikom broju, slijedili su je morski psi.
Uz to, te godine Jadran je posjetilo oko 70 brodova engleske ratne mornarice pa je moguće da su neki morski psi došli za njima.
Početkom rujna 1934. ulovljena su 3 morska psa u Kvarneru: jedan kod Kraljevice, drugi kod Mošćenica i treći kod nenaseljenog školja (otočića) Voz.
Primjerak kod Mošćenica je bio prema vijestima riječke lučke kapetanije vrsta Carcharodon rondeleti koja je grabežljiva i opasna. bio je dug preko 6 m i težak preko tone. Neko je vrijeme bio izložen u riječkoj ribarnici.
Kojoj je vrsti pripadao morski pas kod otočića Voza, ne zna se.
Prema izvještaju lučke kapetanije bio je dugačak oko 7 m te je u posljednjem času borbe s ribarima razderao dvije mreže i pobjegao.
U rujnu 1934.godine kod Kraljevice je uhvaćen morski pas koji pripada gorostasnoj vrsti Selache maxima, koja nije opasna za čovjeka jer se hrani planktonom.
Morski pas je bio dugačak 7,62 metra, težak 2400 kg. Sama njegova utroba bila je teška 600 kg.
Primjerak je bio dovezen u Zagreb i izložen u Zagrebačkom Zboru, a poslije toga predan zoologijskom odjelu Narodnog muzeja u Zagrebu i prepariran za njegovu zbirku morskih pasa. Prepariranje je izveo muzejski preparator Pavao Allinger.
Puna dva dana skidalo se meso, a uporedo vršilo skidanje kože. Odvojena koža težila je sama oko 800 kg.
Mnogo vremena uzela je izrada modela iz drva, koji točno odgovara dužini i obujmu gorostasne životinje i na koji je koža navučena.
Rijedak preparat je tada trajno konzerviran i svatko ga je mogao vidjeti u njegovoj prirodnoj plastici, kao da pliva u moru. Donosimo usput sliku ove gorostasne nemani, snimljene u Zagrebačkom Zboru neposredno iza dovoza iz Kraljevice.

- gorostasni morski pas (Selache maxima) ulovljen u Kraljevici 1934.JPG (157 KiB) Pogledano 1857 puta
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Čini se da su morski psi iz Kvarnera završavali kao preparirani muzejski izložak svugdje samo ne u Rijeci. (Trst, Zagreb...)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
U istom broju Prirode čitamo da je 2.lipnja 1933. ulovljen u Bakarskom zaljevu u mrežu tunolovku velik primjerak morskog psa, koji pripada vrsti Selache maxima, Riesen-Hai. Dug je preko 5 m, a težio je u svježem stanju oko 1000 kg. Načelnik grada Gjuro Ružić pobrinuo se , da se ova rijetka lovina spasi za nauku te ju je dao preparirati u Zagrebu kod muzejskog preparatora Pavla Allingera. Preparat se sad čuva u novo osnovanom gradskom muzeju na Sušaku.
Preparat je ujedno prvi temeljni prilog za buduću prirodoslovnu zbirku muzeja.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Gdje li je bio taj novoosnovani gradski muzej na Sušaku?
Tko zna što je danas s tim preparatom?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------