Napravili smo naljepnicu CAMPETTO za sve koji osjećaju ponos što žive tamo i oni koji ga vole!
CAMPETTO -je više od kvarta !
Campetto- je okružen Laginjinovom i Tizianovom ul. na sjeveru,Pomeriom na jugu , Prvomajskom na zapadu gdje se križa s Ulicom Fiorella la Guardija (gdje jedan od autora ove grafike živi - uz Malu placu ) i Guvernerovom palačom na istoku...Sjedište Lokalpatrioti Rijeka od kuda sve kreće nalazi se u samom srcu Campetta u Studentskoj ulici.
Već 4 godine pratimo popularnost najvećih Facebook stranica iz našeg kraja. Ovo su prvih TOP 50 najpopularnijih FB stranica Rijeke i našeg kraja (PGŽ) za 2020. godinu zaključno s današnjim danom 01.01.2021. iznad 10 000 pratitelja . Pogledajte top listu i dajte prijedloge za stranice koje imaju iznad 10 000 pratitelja a nisu na listi. Objašnjavamo razliku između Likes vs Followers, koje stranice bilježe ogroman uspon (RD preko 21 000 novih pratitelja) , nagli pad (Let3 ) itd... Facebook je i dalje glavna i najveća društvena mreža u našem kraju.
*Svjedoci smo da je naš grad doslovno preko noći, iznjedrio "nickname " grada a da nije obična floskula. Dakako, riječ je o popularnoj uzrečici "Volim grad koji teče". Da bi neki branding uspio potrebno je da ga prihvate prvenstveno oni koji im je to namjenjeno a to je ostvareno. U našem gradu i kraju gotovo ne postoji auto koji recimo nema tu naljepnicu dok se na društvenim mrežama svaki lijepi događaj koji ima veze s uspjehom grada označava upravo tim tagom.
Pitanja koja je potrebno da budu potvrdna da bi "nickname"grada uspio.
Da li izražavaju karakter, stil, afinitet i osobnost marke grada? DA
Da li poručuju priču na bistar, zabavan i prepoznatljiv način? DA
Da li su jedinstveni i originalni? DA
Da li vas inspirira da posjetite, živite ili naučite više o tom gradu? DA
Naravno grad bi trebao više raditi na tom pogledu, lokalno je uzrečica sama uspjela bez pomoći grada no u svjetskim okvirima još nije. To je posao Grada Rijeke i TZR . Stvarno imamo jaku uzrečicu koja može privući mnogo stranih posjetitelja a da bi uspjeli potrebno je stvarat opipljivi sadržaj koji promiče tu uzrečicu.
Naravno Rijeka ima još uzrečica, poput "Krepat ma ne molat" Die but not give up no ona je više vezana za naš kraj.
Lista je modificirana osim svijeta, više prema našem kraju i gradovima kojim smo okruženi. Pa možete vidjeti i Opatiju, Zagreb, Dubrovnik,Split itd. i vidjet ćete da brand nije lako stvorit a neki gradovi ih imaju i po nekoliko.
Ostavili smo 2 slobodna mjesta, predložite ih slobodno. Najbolje ćemo staviti. Ostavite komentar...
P.s. ima tu još gradova, dojavili ste nam
Bucharest: Little Paris;
Beirut: Paris of the Middle East;
Timisoara: Little Vienna, the City of the Revolution
No ubacili smo Karlovac grad na 4 rijeke i Trst grad kave i bure. Ukoliko smatrate da treba nešto ispraviti , nadopuniti slobodno nam se javite u inbox. Hvala.
30.11.2019.
#RIJEKA- European Capital Of Culture 2020
Danas se obilježava točno 149 godina od službene upotrebe riječke gradske trobojnice a uskoro će biti i jubilarna 150 godišnjica kad Rijeka bude Europska prijestolnica kulture.
Rijeka je prvi grad Hrvatske, po gustoći naseljenosti.
S 2923 stanovnika po četvornom kilometru, Rijeka je najgušće naseljeni grad u Hrvatskoj.
Ova obojana točkica je Rijeka. Veći prikaz imate ovdje. DOWNLOAD
Karta savršeno prikazuje ogroman razmjer općina i gradova. Najviše općina i gradova imaju mjestašca u Dalmaciji i Slavoniji ali i sjever Hrvatske.
Kad bi pogledali koliko su morali preko noći izmisliti grbova novorođenih županija, općina i gradova prošla bi vas volja za šalu. Jauknuli bi ste i rekli "da li su ovo istine? Nama nisu htjeli dopustiti izvorni riječki grb koji danas slavi 360 godina postojanja. Velika većina gradova u Hrvatskoj nema grbovnicu, odnosno nije ju nikada ni dobila, za razliku od Rijeke i to sačuvanu. No vratimo se u heraldiku u Hrvata. Tu ima svašta i smisla i besmisla, teških tlapnji i mržnje na stranca, i sakaćenja i baroknih pretjerivanja. Bože mili, čega tu sve nema, na tone sidara, šestokraka, polumjeseca, jadno iscrtanih sunaca, ribarskih mreža i ostiju, na tisuće kula, tvrđava, tornjeva, mačeva i buzdovana!! Sve to natrpano na jadnim malim štitovima da bi se tobože pokazalao da zauzimaju neko značajno mjesto u povijesti. Babiina Greda, Bale, Barban, Barilović, Bebrina, Bedekovčina, Bedenica, Bednja, Belica, Berek, Beretinec, Bibinje, Bilice, Bilje, Biskupija, Bistra, Bizovac, Blato, Bogdanovci, Bol, Borovo, Bosiljevo, Bošnjaci, Brckovljani, Brdovec, Brela, Brestovac, Breznica, Breznički Hum, Brinje, Brod Moravice, Brodski Stupnik, Brtonigla, Budinščina i napokon Bukovlje itd. Sve su to općine....
Hrvatski sustav lokalne samouprave generirao tisuće i tisuće lokalnih uhljeba: potpuno beznačajnih likova u skupim automobilima koji vode minijaturne općine, tisućama anonimusa koji su sada gospoda vijećnici uz nekakve rente, plaćena vijeća i pokoji lokalni nadzorni odbor, a domet bi im inače bio komentiranje dnevnih događanja na zidiću ispred lokalne prodavaonice, uz pivušu.Tu su naravno onda i stotine i stotine komunalnih društava, svako sa svojom upravom, tajnicom i nadzornim odborom te zaposlenih pola rodbine i prijatelja onih koji trenutno vode općinu ili minijaturni grad.
Dovoljno je spomenuti otok Brač, koji ima ni manje ni više nego 8 jedinica lokalne samouprave! Prije par godina je u istraživanju Ekonomskog instituta iz Zagreba jasno istaknuto da bi trebalo ukinuti oko 250 općina i 77 gradova jer ne mogu funkcionirati bez državne pomoći koja im je kontinuirano potrebna.
Najveći gradovi u Hrvatskoj po gustoći naseljenosti. Rijeka je najgušće naseljeni grad po mjerilima gradova ali i općina (slika niže).
Ovo su najveći gradovi po broju stanovnika u Hrvatskoj poredani po površini. Rijeka je po veličini teritorija na zadnjem dijelu tablice u Hrvatskoj sa svojih stješnjenih 44 km 2, dok je Zagreb, uvjerljivo prvi !!
Tu je još i Gospić koji ima čak 967 km2 no nije nije uračunat jer ima 12 980 stanovnika.
Ovo su najveće hrvatske općine. Viškovo je najveća hrvatska općina a desno možete vidjeti i gustoću naseljenosti.
Ovako bi izgledala karta riječi "rijeka" na raznim jezicima u Europi.
Dalje postoje jasne sličnosti unutar jezika koji pripadaju istoj jezičnoj obitelji. Također Mađari Rijeku zovu Fiume iako to nije njihova riječ, kao što Bratislavu zovu Pozsony ili mi što Wien zovemo Beč a koju smo preuzeli od Mađara. Originalno mađarska riječ ’Bécs’ /čita se ’Beč’/ je ime avarske zemljane utvrde koja je bila na današnjem mjestu Beča. Oko Beča i danas može se naći ogromno avarsko groblje.
Idemo li još dalje po karti možemo vidjeti još nekih sličnosti koje sežu i do škotsko keltskog područja..
Zanimljiivo, zar ne ?
Napomena - Također postoji dosta oblika riječi "rijeka" za neki jezik. Tako da npr. za francuski koji za riječ “rijeka” poznaje dvije riječi. “Rivière” je rijeka koja ne izlazi u more dok je “fleuve” rijeka koja izlazi u more ili ocean. Drukčije rečeno, “rivière” se ulijeva u “fleuve” ili u drugu “rivière”, ali nikad u more ili ocean.
04.08.2019.
Riječki morčić (Moretto Fiumano)
Tradicionalni autohtoni riječki nakit (bez mitova i legendi)
Pet Friendly Restaurant POPIS u Rijeci i okolici (PGŽ) koji najviše vole vaše pse !
Riječani većinom kažu ne tradiciji i crkvi. Donosimo prvi detaljni, najnoviji popis svih mjesta u našem kraju, kako oni diše u usporedbi s Rijekom da li kvare prosjek ili ga dižu.
Fotografija : Broj brakova sklopljenih za 2017 po županijama. Crveno crkveni brakovi, zeleno građanski brakovi koji prevladavaju. Prema statistici iz 2017. godine, najtradicionalniji dijelovi Hrvatske su Slavonija i srednja Dalmacija (crveno) a Rijeka i naš kraj vodeći po građanskim brakovima, ukupno 63% .
Stanovnici koji žive u našem kraju umjesto crkve radije biraju vjenčanje kod matičara i tu premoćno vode već godinama u konkurenciji svih hrvatskih županija
Dobili smo i detaljnije podatke iz Ureda državne uprave u Primorsko-goranskoj županij (2018.) o broju sklopljenih brakova za Rijeku i 18 županijskih ispostava za 2018. , Riječani su podebljali još više ukupnu brojku građanskih brakova, od 480 para njih 338 sudbonosno je reklo DA ispred matičara. Što je najveća brojka unazad 3 godine.
Mjesta koja ne dijele riječki svjetonazor su: Kastav, Bakar, Čabar, Vrbovsko i Rab
Za usporedbu s drugim zemljama, Slovencima za sklapanje braka od 2018. godine nisu potrebni kumovi, dovoljan je samo osobni dokument.
Religija je individualan izbor čovjeka, a razlikuje se između pojedinaca. U Njemačkoj vjernici katolici Crkvi uplaćuju iznos od 8 do 9% dodatka na ukupni porez. Katolička crkva u Njemačkoj (oko 30 %) se smatra najbogatijom na svijetu. Iako bilježe rekorde u dobiti, ona bilježi sve manje i manje članova.
Usprkos padu broja vjernika crkve u Njemačkoj dobivaju sve više novaca. Godine 2016. Njemačka katolička crkva (oko 30% deklariranih katolika ) je od poreza primila 6,15, a Protestantska crkva Njemačke 5,45 milijardi eura. Uz to su od države dobili još 538 milijuna eura. Hrvatska ističu iz Vlade, Katoličkoj crkvi uplaćuje oko 380 milijuna kuna godišnje temeljem ugovora Hrvatske i Svete Stolice.
Rigojanči kolač je dio identiteta Rijeke
Jedan članak na internetu bio je samo dovoljan da riječki ugostitelji opet vrate omiljeni riječki kolač tamo gdje mu je i mjesto. Sve je pokrenuo inicijator Svetozar Nilović Tozo iz Muzeja informatike koji se zapitao gdje je nestao rigojanči ? Ubrzo su riječki ugostitelji zaposlili svoje kuhare i naredili da smjesta naprave rigojanči i uvrste u ponudu. Mediji su počeli masovno pisat . Jutarnji , Novi list i najveći riječki lokalni mediji.
Ovaj kolač neobičnog imena, generacijama se smatrao biserom lokalnog slastičarstva. Gospođe koje su radile u kuhinjama slastičarnice hotela Kontinental, robne kuće RI ili kasnije cafea Simona, ponosile su se svojim receptima za rigojanči. Rigojanči je kolač od tankog tamnog biskvita i čokoladne, koji je bio omiljen zbog svoje raskošnosti ali i zaista neobičnog balansa za starinski kolač koji se pekao u masovnim količinama. Rigojanči nikad nije bio presladak, krema je bila lagana i fine teksture a biskvit je, iako tanak, imao snažan, fini okus tamnije čokolade. Objavom u medijima, Svetozaru Niloviću počeli su se javljati ljudi koji su probali ovaj kolač i 1930. .Što je dokaz koliko je ovaj kolač dio riječkog identiteta.
Kad odete u Beč morate kušati sacher tortu, kad ste na Siciliji obavezna je pan d'arancia, općenito u Italiji - tiramisu, na Bledu i u Samoboru su poznate kremšnite, najbolja štrudla od borovnica jede se u Gorskom kotaru, baklave naravno u Sarajevu, a u Rijeci je čarobna slatka riječ – rigojanči.
U mnogim europskim zemljama voda iz slavine nije pitka, stoga ju moraju kupovati. U Rijeci, gradu koji leži na vodi, ulice se peru pitkom vodom !
Rijeka je grad koji teče ! Prožet bezbrojnima izvorima. A što je Rijeka, nego što samo ime kaže, tekućica, puna izvora života koji konstantno teče, od malih do moćnih, jakih izvora sve do u more i spaja nas sa cijelim svijetom.
Gradonačelnik se danas na svojem Fb profilu, pohvalio Rijekom kao pametnim gradom a svoje ulice pere pitkom vodom ! Ni manje ni više nego istom onom koju pijemo iz slavine.
Prema europskim dokumentima i praksi, pod Pametnim gradom se podrazumijevaju sljedeća područja:
Poštovani, KD Čistoća Rijeka za pranje ulica koristi pitku vodu iz dostupnih hidranata s obzirom da na riječkom području nema dostupne tehnološke vode za ove potrebe. Što se tiče samoga pranja, s obzirom na opremu i tehnike pranja koje koristi KD Čistoća, potrošnja voda za ovu namjenu je svedena na najmanju moguću mjeru, te mjesečno varira od 200 m3 tijekom zimskih do 500 m3 tijekom ljetnih mjeseci.
Uz srdačan pozdrav stojimo na raspolaganju M.Z., KD Čistoća
Poštovani,
koliko smo upoznati KD Čistoća d.o.o. riječke ulice pere pitkom vodom ili zdravstveno ispravnom vodom za piće, isporučenom s naših izvorišta šireg riječkog područja. Količine vode s izvorišta šireg riječkog područja sasvim su dovoljne za zadovoljavanje potreba svih korisnika i za čišćenje (pranje) ulica.
Kako ne postoji zasebno izgrađen sustav za korištenje tehnološke vode, nije moguće niti prati ulice tom vrstom (kvalitetom) vode.
Vjerujemo kako ćete informaciju o količini vode koja se potroši za pranje riječkih ulica saznati u KD Čistoći d.o.o. te molimo da im se po tom pitanju obratite.
Naime, KD VODOVOD I KANALIZACIJA d.o.o. kao isporučitelj vodnih usluga upoznato je s ukupnim količinama koje KD Čistoća d.o.o. preuzme, no ne i kolika količina se od toga upotrebljava za pranje ulica, a koliko od toga za ostale njihove potrebe.
S poštovanjem,
A.D., mag.cult.
stručni suradnik za odnose s javnošću
KD VODOVOD I KANALIZACIJA d.o.o.
Poštovani, KD Čistoća Rijeka za pranje ulica koristi pitku vodu iz dostupnih hidranata s obzirom da na riječkom području nema dostupne tehnološke vode za ove potrebe. Što se tiče samoga pranja, s obzirom na opremu i tehnike pranja koje koristi KD Čistoća, potrošnja voda za ovu namjenu je svedena na najmanju moguću mjeru, te mjesečno varira od 200 m3 tijekom zimskih do 500 m3 tijekom ljetnih mjeseci.
Uz srdačan pozdrav stojimo na raspolaganju M.Z., KD Čistoća
Poštovani,
koliko smo upoznati KD Čistoća d.o.o. riječke ulice pere pitkom vodom ili zdravstveno ispravnom vodom za piće, isporučenom s naših izvorišta šireg riječkog područja. Količine vode s izvorišta šireg riječkog područja sasvim su dovoljne za zadovoljavanje potreba svih korisnika i za čišćenje (pranje) ulica.
Kako ne postoji zasebno izgrađen sustav za korištenje tehnološke vode, nije moguće niti prati ulice tom vrstom (kvalitetom) vode.
Vjerujemo kako ćete informaciju o količini vode koja se potroši za pranje riječkih ulica saznati u KD Čistoći d.o.o. te molimo da im se po tom pitanju obratite.
Naime, KD VODOVOD I KANALIZACIJA d.o.o. kao isporučitelj vodnih usluga upoznato je s ukupnim količinama koje KD Čistoća d.o.o. preuzme, no ne i kolika količina se od toga upotrebljava za pranje ulica, a koliko od toga za ostale njihove potrebe.
S poštovanjem,
A.D., mag.cult.
stručni suradnik za odnose s javnošću
KD VODOVOD I KANALIZACIJA d.o.o.
Jednostavno pitanje smo uputili KD Čistoća Rijeka i KD VODOVOD I KANALIZACIJA d.o.o.
Možete li nam reći perete li riječke ulice pitkom vodom ? Zašto ? Koliko pitke vode odlazi na pranje riječkih ulica ? Zagreb radi to čistom i tehnološlom vodom.
Dobili smo najnoviji odgovor kako se peru riječke ulice i zahvaljujemo im.
Riječki index ljubavi prema klubu je 4.31 % ali i dalje najbolji u Hrvatskoj.
Na dan 01.08.2018. po broju pretplatnika , njih 5.542, godišnjim sjedalicama, odnosno rasprodanom stadionu smo broj 1 u cijeloj Hrvatskoj (Hajduk 4000 na dan 24.07.2018.), iako nam pretplate još i dalje spadaju među najskuplje (korekcije su učinjene, proširenjem stadiona) u Hrvatskoj .
Luna Beagle je prvi pas učlanjen u nogometni klub Rijeka.
U Hrvatskoj ne postoji niti jedan slučaj da je pas učlanjen u neki nogometni klub. Barem nije virtualno zapisano nigdje , jer smo istražili preko Googla i Facebooka.
FIFA 18 je najprodavanija igra za PlayStation prošle godine, PES nije niti među 20 ! FIFA i EA Sports potvrdili su se kako se u ovogodišnjoj natjecateljskoj sezoni u FIFA-i 18 natjecalo više od 20 milijuna igrača i to samo na službenim natjecanjima.
Definitivno FIFA je zadnjih 10 godina pomela PES koji je iz godne u godinu sve lošiji. PES ne vrijedi 540 kn. Šteta PES je dugo slovio kao najbolja nogometna igra. Napravili smo i prvi vodič kako zaigrati s Rijekom na PES-u 2018. Generacije su odrasle uz PES, no treba priznat godinama to više nije to. Kralj je već odavno mrtav živjela FIFA.
Lakoća igranja, preglednost i ono mnogo važnije mnogo dobre zabave pruža s onim karakterističnim EA bugovima koji daju igri simpatičnu draž (čuđenje, ljutnju ili smijeh). Zapravo FIFa je danas ono što i treba biti ZABAVA .